Аудит СУОП — реальна допомога в організації безпечного виробництва

Учбовий центр «Новатор», який є повноважним представником в Україні відомого в світі органу із сертифікації Quality Austria, організував і провів у Києві для представників держустанов та громадських організацій зустріч з міжнародним експертом з питань якості, охорони праці, ризик-менеджменту, систем управління охороною праці, провідним аудитором з багатьох міжнародних стандартів, виконавчим віце-президентом Quality Austria Екіхардом Бауером.
Учасники зустрічі обговорили вимоги європейського та австрійського законодавства з питань безпеки праці, профілактики нещасних випадків і профзахворювань шляхом впровадження ефективних систем управління охороною праці, їх сертифікації тощо.
Відповідаючи на запитання аудиторії, Екіхард Бауер детально розповів про систему забезпечення безпеки праці в Австрії.
Чинний закон про охорону праці було прийнято в Австрії у 1996 р. в ході приєднання країни до Євросоюзу. У ньому враховано всі вимоги рамкової Директиви 89/391/ЄЕС «Про впровадження заходів для поліпшення безпеки та охорони здоров’я працівників під час роботи».
Австрійське законодавство з охорони праці включає два блоки. Перший орієнтований на людей, другий — на обладнання та речовини.
Роботодавець може використовувати в Австрії найману робочу силу лише тоді, коли він абсолютно переконаний у тому, що з його працівниками не станеться жодного нещасного випадку. Зрозуміло, що таке поняття, як залишковий ризик, існує завжди, і він повинен перебувати під управлінням.
Робоче місце допускається до використання лише в тому випадку, якщо на ньому визначено всі ризики і встановлено безпечність обладнання та використовуваних матеріалів.
До будь-якого обладнання висувається вимога, що його можна використовувати лише відповідно до його призначення — а отже, його експлуатація безумовно безпечна. Якщо роботодавець хоче змінити або розширити призначення обладнання, воно має пройти перевірку з новим нанесенням СЕ-маркування.
Якщо на підприємстві не відбувається жодних змін у виробничому процесі, ревізія обладнання та інструктаж персоналу проводяться 1 раз на рік. Якщо ж відбувалися якісь зміни, то після кожної з них.
Відповідальність за безпеку виробництва несе роботодавець. Незважаючи на те, що на кожному підприємстві призначають спеціаліста з безпеки, при настанні нещасного випадку всі питання органи контролю адресують роботодавцю. Тому всі учасники виробництва зацікавлені у впровадженні ефективної системи управління охороною праці.
Роботодавець зобов’язаний забезпечити безпеку праці шляхом правильної організації робочого місця, відповідної роботи обладнання та використання безпечних речовин і оформити норми безпеки корпоративними правилами. Працівник зобов’язаний виконувати ці правила. Якщо він їх порушив і це призвело до нещасного випадку, відповідальність і відповідні витрати покладаються на працівника. Якщо ж винен роботодавець, то незалежно від того, що працівник обов’язково застрахований, витрати покладуть на роботодавця. Всі ці питання в Австрії вирішуються в судовому порядку.
Для забезпечення безпеки виробництва підприємства впроваджують системи управління охороною праці та сертифікують їх. До цих процесів залучають незалежних фахівців, зокрема аудиторів. Аудит з безпеки праці не є обов’язковим, але приносить підприємству велику користь, адже сторонні фахівці краще бачать як наявні недоліки, так і можливості для удосконалення СУОП. Аудитори один раз на три роки проходять навчання для підвищення кваліфікації та перевірку знань, зокрема й вимог національного законодавства з охорони праці.
За даними офіційної статистики, в Австрії після впровадження на підприємствах СУОП кількість нещасних випадків на виробництві та профзахворювань знизилася вдвічі.

Автор статті – Олеся Щербак
Журнал “Охорона праці і пожежна безпека” №9/2015, стор. 6-8