ДІЙСЬКЕ НАВЧАННЯ — ГАРАНТІЯ БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ

Питання охорони та безпеки праці стають все більш актуальними у багатьох країнах світу, і Україна цьому не є винятком. В Україні за кілька останніх років витрати на компенсації постраждалим на виробництві та ліквідацію наслідків нещасних випадків перевищили приблизно у 20 разів витрати на заходи з охорони праці. Про те, як з цим боротися і які дії найкраще робити в ситуації, що склалася, ми поговорили з Лях Оленою Миколаївною – заступником директора Навчального центру «Новатор» (Київ).


Лях Олена Миколаївна,
Заступник директора Навчального центру «Новатор»

  • Олено Миколаївно, чому відбувається таке стрімке зростання витрат на компенсації потерпілим та ліквідацію наслідків нещасних випадків на виробництві?
 • На перший погляд, є безліч факторів, що впливають на це. До них відноситься і зношування обладнання, і його погане техобслуговування, неправильна експлуатація і т.д., включаючи елементарне недотримання техніки безпеки. Але якщо придивитися уважніше, то в основі всього цього можна побачити один головний фактор — людський. Людей потрібно навчати та вчити тому, як дотримуючись охорони праці, прожити довге та безпечне виробниче життя.
 • Як справи з нещасними випадками на виробництві в інших країнах?
 • Технічний прогрес постійно супроводжують техногенні аварії та нещасні випадки. За оцінкою Міжнародної Організації Праці (МОП), кількість нещасних випадків на виробництві у світі неухильно зростає і становить на сьогоднішній день приблизно 250 млн. щорічно (685 тис. на день).
  Рівень травматизму та профзахворювань значно вищий у країнах, що розвиваються, порівняно з промислово розвиненими. Так, у країнах Євросоюзу щорічно жертвами нещасних випадків та профзахворювань стає близько 10 млн людей; із них майже 8 тис гинуть. В Україні щодня на виробництві травмуються в середньому 140-180 осіб, із них 20 стають інвалідами, а 3-4 гинуть.
  МОП з'ясувала, що в середньому у світі на 100 тисяч працюючих припадає приблизно 6 нещасних випадків зі смертельними наслідками. В Україні цей показник майже вдвічі більший.
 • Не дуже оптимістичні дані, а чи можливе повністю безпечне виробництво?
 • На жаль немає. Важливо розуміти, що цілком безпечних та нешкідливих умов праці немає. Реальним виробничим умовам, як і самого життя, властиво, як правило, наявність підвищеної небезпеки, повністю виключити яку можна тільки якщо нічого не робити і нічого не робити. Для того, щоб її знизити і максимально звести до нуля, існує охорона праці та ризик-менеджмент. До речі, цими питаннями займається Навчальний центр «Новатор».
 • За рахунок чого управління безпекою праці знижує кількість нещасних випадків на виробництві?
 • Основна мета цієї діяльності - організація роботи із забезпечення безпеки праці, зниження травматизму, аварійності та професійних захворювань. Все це робиться на основі комплексу заходів щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці та покращення умов праці. Однією з основних складових у всьому цьому є навчання персоналу.
 • Навчання кадрів реально працює та впливає на зниження кількості нещасних випадків?
 • Звісно. Якщо це реально робити, а не для галочки. Є окремі "індивідууми", які просто виписують посвідчення, без навчання, і всі про це знають та їх знають. Вони вважають, що ситуація з нещасними випадками їх не стосується.
  Особисто ми проти цього явища — виписування посвідчень без навчання, оскільки насправді такий підхід, по суті, є однією з причин зростання кількості нещасних випадків на виробництві. Тим більше, що ця проблема має не тільки економічний, а й моральний бік.
 • Добре, і що Ви пропонуєте у зв'язку з цим, у чому полягають послуги вашого навчального центру?
 • Ми пропонуємо реальне, дієве та застосовне на практиці навчання. Місія Навчального Центру «Новатор» — передавати знання про збереження здоров'я та життя людини через дотримання правил охорони праці більшій кількості людей, ніж це може зробити будь-яка інша людина чи компанія. У якийсь момент виконання цієї місії обмежувалося просто навчанням, нехай навіть найталановитішими викладачами-теоретиками та практиками. Потім навчання розширилося до тренінгів та семінарів. Потім додалися навчальні посібники (практично за кожним курсом навчання), відеосюжети з охорони праці та пожежної безпеки, розробка продуктів для інших підприємств.
 • З якими основними труднощами Ви стикаєтесь під час роботи?
 • Як Ви знаєте, будь-який бізнес розвивається за своїми, тим самим, законами. І в навчанні ті ж труднощі, що й у будівництві, торгівлі тощо: знайти ринок збуту, відбудуватися від несумлінних конкурентів, які, як я вже говорила, замість навчання одразу пропонують «кірочки» та демпінгують ціни, недосконалість законодавства у сфері нашої діяльності, зокрема, консерватизм так званого Типового положення про навчання… Але ми не здаємося і, незважаючи ні на що, продовжуємо ефективно реалізовувати свою місію, і наша багаторічна діяльність і всі наші успіхи та досягнення — найкраще підтвердження цього.
 • Ваш центр не єдиний у своєму роді, скажіть, чим Ви відрізняєтесь від інших подібних центрів? Які у вас успіхи та досягнення?
 • Ми відрізняємося тим, що реально навчаємо, а чи не «робимо це для галочки». І ті, кому реально потрібне якісне навчання, приходять саме до нас. В останні кілька років Навчальний центр «Новатор» є безперечним лідером у своїй сфері діяльності. Жоден навчальний центр відповідного профілю не має стільки титулів та нагород. Ми визнані Лідером галузі 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 років, Підприємством року у 2010, 2011 та 2013 роках, Лідером України 2012 року. Навчальний центр «Новатор» — єдиний серед таких навчальних центрів сертифікований за системою менеджменту якості відповідно до міжнародного стандарту ISO 9001:2008 за основним видом діяльності «Освіта дорослих та інші види навчання». Все це надає особисто моїй діловій активності та діловій активності директора Навчального центру «Новатор» Овсяннікова Ф.А. сенс набагато більший, ніж просто надходження грошей на банківські рахунки. Звідси й інший, більш високий рівень творчості, натхнення і завзятості, гаряче бажання завжди бути першими і завжди бути новаторами. Ми вважаємо, що у світі процвітають і успішні ті люди, які ставляться до цінностей, місії та процесів у своїй організації з таким самим ентузіазмом, як до власного рахунку в банку.
 • Які перспективи у охорони праці в Україні та які Ваші подальші плани у цій галузі?
 • Не мені будувати прогнози щодо майбутнього охорони праці в Україні. А ось наші цілі та плани — новаторські та далекосяжні. І ми з гордістю розповімо про здійснення цих планів у наступних номерах Вашого солідного видання.

Розмовляла Олександра Генріх

НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ | №95, листопад-декабрь 2013 | c. 58-59